Upcoming events

The list of performances at The Chopin Centre in SzafarniaThe Birthday Concert

Andrzej Wojciechowski – clarinet
Bogdan Kułakowski – piano
Piotr Witt – prelekcja
03 marca 2018 (sa) - 17:00

Tickets:15/20 PLN


Please book a ticket in advance. More information: BOOKING INFORMATION
tel.: 56 682 79 30
e-mail: osrodek@szafarnia.art.pl


 


In programme:

Fryderyk Chopin
Nocturn in F minor, op. 55 no. 1
Waltz in F minor, op. 70 no.  2
Waltz in A flat major, op. 69 no. 1
Waltz in D flat major, op. 64 no. 1
Mazurka in G minor, op. 67 no. 2
Mazurka in C major, op. 56 no. 2
Mazurka in A flat major, op. 59 no. 2
Mazurka in A minor,  op. 67 no. 4


Powrót


Andrzej Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie osobowości jak: Andrew Marriner, Jean-Marc Fessard, Walter Vitek, Wojciech Mrozek, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster, Nicolas Baldeyrou, Antonio Saiote, Alessando Travaglini, Gábor Varga. W latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna pod egidą Conservatori Superior De Musica w Castello. Wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach klarnetowych i kameralnych zarówno w kraju jak i za granicą. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako solista i kameralista koncertował w Niemczech, Włoszech, Francji, Anglii, Szwecji, Monako, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Danii, Holandii, Czechach, RPA, Chinach i wielu miastach Polski. Aktualnie pełni funkcję pierwszego klarnecisty Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje również z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Prowadzi niezwykle intensywną działalność kameralną. Wraz ze Sławomirem Wilkiem (fortepian) współtworzy formację Inspiro Duo. Jest również członkiem Mozartowskiego Zespołu Basethornowego, Gdańskiego Tria Stroikowego oraz nietuzinkowego zespołu Zagan Acoustic, specjalizującego się w wykonywaniu muzyki z pogranicza jazzu, folku czy world music. Od 2014 roku Andrzej Wojciechowski jest adiunktem klasy klarnetu w gdańskiej Akademii Muzycznej. W tym samym roku dołączył do zaszczytnego grona „Muzyków Selmera”. Od 2015 roku pełni funkcję profesora gościnnego uniwersytetu Ning Xia University w Yin Chuan.

Bogdan Kułakowski edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. B. Zielińskiej. W latach 1977 – 1982 odbył studia pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego, kończąc je również z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił na kursach po kierunkiem takich artystów jak m.in.: S.Perticaroli, F. Scala i D. Zehlin. Po studiach rozpoczął pracę w macierzystej uczelni, którą kontynuuje po dzień dzisiejszy na stanowisku adiunkta II stopnia. Jest laureatem konkursów TiFC-u na stypendia artystyczne (1979, 1980), laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1992), zdobywcą wielu nagród w dziedzinie kameralistyki (1986 Nowy Sącz, 1992, 1995 Olsztyn i in.). Prowadzi działalność koncertował zarówno jako solista jak i kameralista. Występował m.in. z orkiestrami symfonicznymi Słupska, Gdańska, Zielonej Góry i in. Odbył kilka tournée koncertowych m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych. Występował w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Anglii. Współpracuje z wybitnymi solistami środowiska gdańskiego (Kwintet Bałtycki, Natalia Stolarska i in.) oraz ze znakomitym skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia Gdańsk i Telewizji Gdańsk. W jego repertuarze znajdują się utwory z wszystkich epok dziejów muzyki, ze szczególnym upodobaniem muzyki romantycznej; łącznie z nowoczesnymi opracowaniami utworów jazzowych i ragtime’ów Scotta Joplina. Bogdan Kułakowski posiada w swym dorobku prawykonania (Koncert fortepianowy Elżbiety Sikory prezentowany podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku pod batutą Jerzego Maksymiuka) oraz nagrania płytowe (wraz ze skrzypaczką Natalią Stolarską nagrał płytę Clair de Lune z muzyką C. Francka i C. Debussy’ego). Od roku 2001 jest także wykładowcą Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, od r. 2004 także dyrektorem Szkoły Muzycznej I i II st. w Słupsku. W roku 2005 został wybrany na stanowisko rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Piotr Witt jest publicystą, historykiem, eseistą; w latach 70. był redaktorem działu sztuki dawnej w wydawanym w Warszawie czasopiśmie artystycznym Sztuka. Był komentatorem politycznym w redakcji polskiej Radia Wolna Europa. Począwszy od lat 80. do czasu zamknięcia tej rozgłośni wygłosił około trzech tysięcy komentarzy radiowych. Jest m. in. autorem monografii Vierge de Częstochowa, en tant q’une idée politique (Université de Lille, 1989), Hôtel de Monaco – Ambassade de Pologne (Flammarion, Paryż 2005), Kroniki Paryskie (Warszawa, RadioWNET 2016). W 2017 roku został laureatem nagrody  Zygmunta Krasińskiego.

Share