The list of qualified participants of The 26th International Fryderyk Chopin Piano Competition

06.04.2018

The list of qualified participants of The 26th International Fryderyk Chopin Piano Competition for Children and Youth:

 

GROUP I

  1. Nguyen Anh DAO TRONG (Vietnam)
  2. Anwen DENG (Australia)
  3. Bartosz FRYDEL (Poland)
  4. Ta Yong HONG (Democratic People’s Republic of Korea)
  5. Joanna Maja JASNOWSKA (Poland)
  6. Mi Rae JO (Democratic People’s Republic of Korea)
  7. Ye Yong KIM (Democratic People’s Republic of Korea)
  8. Jenna Z LIANG (Canada)
  9. Tze Kai Iden LIM (Singapore)
  10. Sunny RITTER (Canada / Austria)
  11. Bolohan VLAD-TUDOR (Romania)
  12. Lena WITKOWSKA (Poland)

 

GROUP II

  1. Luca AMBROSINO (Italy)
  2. Emilia Dorota BAŁAGA (Poland)
  3. Ryan Martin BRADSHAW (Slovakia /Australia)
  4. Jang Hung CHOE (Democratic People’s Republic of Korea)
  5. Tymoteusz DOBRZYŃSKI (Poland)
  6. Natalia DONAT (Poland)
  7. Yuheng FANG (China)
  8. Alisa FOMICH (Belarus)
  9. Anlan FU (China)
  10. Haowen GAO (China)
  11. Maciej JONCZYK (Poland)
  12. Szymon JUCHNO (Poland)
  13. Oleksiy KOSTIN (Ukraine)
  14. Bartosz Karol KURDYBACHA (Poland)
  15. Ceicilia LIMARGANA (Australia)
  16. Pola Barbara LIPIŃSKA (Poland)
  17. Bishara MARZOUKA (Palestine)
  18. Teresa Maria OLESZ (Poland)
  19. Elina SEREBRIAKOVA (Ukraine)
  20. Bohdan TERLETSKYY (Ukraine)
  21. Rohan TIRUMALA (USA)
  22. Nils Guilhem Alexandre VERNAZOBRES (France)
  23. Dawid WAŁĘGA (Poland, Ireland)
  24. Kaining WANG (Australia)
  25. Michał WIECZOREK (Poland)

 

GROUP III

  1. Mohammed ALSHAIKH (Palestine)
  2. Tymon CHRUŚCIEL (Poland)
  3. Hannah Mion GEHRT (USA / Japan)
  4. Hanshi HUANG (China)
  5. Alisha JAYAMOHAN (USA)
  6. Julian KOKOCIŃSKI (Poland)
  7. Harshita Joanna KRUPADANAM (USA)
  8. Janhavi KULKARNI (USA)
  9. Franciszek LEWANDOWSKI (Poland)
  10. Rune Leicht LUND (Denmark)
  11. Piotr Łukasz ORLOW (Poland)
  12. Marta PAPOJAN (Russia / Poland)
  13. Abel Georges Jean ROHIC VANDEVELDE (France)
  14. Daniel ROŻEK (Poland)
  15. Eliška TKADLČÍKOVÁ (Czech Republic)
  16. Krzysztof WIERCIŃSKI (Poland)
  17. Paweł Mirosław WOJCIECHOWSKI (Poland)
  18. Youming XIA (Belgium)
  19. Adrian ZDANOWSKI (Poland)

 

more information

Share