Wystawa prac Marty Rak-Podgórskiej

02.07.2017

Od lipca do listopada 2017 r. w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni prezentowana była wystawa prac Marty Rak-Podgórskiej.

 

 

Marta Rak-Podgórska pochodzi z Warszawy. Jest córką artystów plastyków: malarki Janiny Knothe-Rak i grafika prof. ASP Aleksandra Rak. Studia artystyczne odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w pracowni prof. Romana Modzelewskiego. Zajmowała się działalnością pedagogiczną w zakresie rysunku w szkołach średnich, projektowaniem dla przemysłu włókienniczego, grafiką użytkową, rysunkiem, malarstwem. Od 1978 uprawia głównie rysunek pastelami. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1962) i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (od 1995).

 

Pastele „odkryłam” dla siebie w 1978 roku. Odkrycie to sta­ło się dla mnie ważnym wydarzeniem, znalazłam bowiem „kluczyk” do otwierania świata, który istniał w mojej wyobraźni od dziecka, świata ulotnego jak chmury biegnące po niebie. Dzięki pastelom mogłam wyrazić to, co nazywam nastrojem chwili. Zaczęłam więc łowić te nastroje w otaczającym mnie świecie, w pejzażu, w roślinach, w wyrazie ludzkiej twarzy i wreszcie w muzyce. Pastele dały mi możliwość szybkiego notowania emocjonalnych przeżyć. Powstawały z tego kompozycje roślinne, pejzaże, portrety i impresje muzyczne.

Kiedy słucham utworów Chopina, Beethovena, Bacha mam wrażenie, że otacza mnie jakaś dziwna, migotliwa przestrzeń, którą nazywam przestrzenią muzyczną. Jest ona pełna przejrzystych kolorów, ruchliwych linii, znaków. Odczuwam wtedy potrzebę notowania tych wrażeń na papierze. I tak powstają moje obrazy.

Marta Rak-Podgórska

Share